راهپیمایی ضد اسرائیلی و ضد آمریکایی مسلمانان جهان در «روز خشم»Related image

واکنش‌ها به اعلام انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل از تل‌آویو به بیت‌المقدس در کشورهای مختلف جهان ادامه دارد.

گروه حماس که کنترل نوار غزه را به عهده دارد خواهان انتفاضه جدیدی علیه اسرائیل شده است.

کنگره آمریکا در ۲۳ اکتبر ۱۹۹۵ این طرح را تصویب کرد اما تا کنون دولت‌های مختلف آمریکا از اجرای این مصوبه کنگره امتناع کرده بودند.

نیروهای اسرائیلی در این درگیری‌ها از گاز اشک‌آور، گلوله‌های لاستیکی و تیر جنگی استفاده کردند.

تظاهراتی در کرانه غربی اشغالی و نوار غزه در اعتراض به تصمیم دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل برگزار شده است.

صدها نیروی اسرائیلی در بیت‌المقدس و سایر مناطق مستقر شده و تدابیر امنیتی در کرانه غربی اشغالی و نوار غزه تشدید شده‌اند.

گروهی از فلسطینیان برابر دروازه دمشق در بیت‌المقدس تحصن کرده بودند که نیروهای امنیتی اسرائیل آنها را متفرق کردند.

فلسطینیان امروز را در اعتراض به اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و اعلام انتقال سفارت آمریکا به این شهر روز خشم نامیده‌اند.

 

نیروهای اسرائیلی در رام‌الله، بیت‌لحم و الخلیل از گاز اشک‌آور و تیر جنگی برای متفرق کردن معترضان استفاده کرده‌اند. فلسطینیان نیز به سوی نیروهای اسرائیلی سنگ پرتاب کردند و لاستیک‌ خودروها را آتش زدند.

روز گذشته در مناطق مختلف از جمله کرانه غربی اشغالی درگیری‌هایی میان فلسطینیان و نیروهای اسرائیلی روی داد که در نتیجه آن ده‌ها فلسطینی زخمی شدند.

 

کنگره آمریکا در ۲۳ اکتبر ۱۹۹۵ این طرح را تصویب کرد اما تا کنون دولت‌های مختلف آمریکا از اجرای این مصوبه کنگره امتناع کرده بودند. انتقال سفارت به بیت‌المقدس از وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بوده است که اکنون با عمل به مصوبه کنگره قصد دارد تا آن را محقق سازد.

اعتراض و درگیری در سرزمین‌های فلسطینی

گزارش‌های خبری حاکی است به دنبال تصمیم رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و آغاز روند انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به این شهر، درگیری‌ها در سرزمین‌های فلسطینی شدت گرفته است.

شهرهای مختلف در سرزمین فلسطینی از جمله در کرانه باختری و نوار غزه شاهد برگزاری تظاهرات گسترده در «روز خشم» بودند. شماری از مردم غزه پس از نماز جمعه تظاهرات خود را در اعلام حمایت از قدس برگزار کردند. نظیر این تظاهرات در شهرهای رام‌الله، خان یونس، بیت‌لاهیا و برخی شهرهای دیگر نیز برگزار شد. در جریان اعتراضات در بیت‌لحم درگیری‌هایی میان جوانان فلسطینی و نظامیان رژیم صهیونیستی صورت گرفت.

المیادین گزارش داد درگیری‌هایی نیز میان تظاهرات‌کنندگان فلسطینی و نیروهای اسرائیلی در برابر مسجدالاقصی رخ داده است. هلال احمر تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد حدود ۴۰ معترض فلسطینی در تظاهرات جنوب نابلس به دلیل استنشاق گاز دچار حالت خفگی شدند.

در همین حال مقام‌های فلسطینی گفته‌اند از سفر مایک پنس معاون آقای ترامپ به سرزمین‌های فلسطینی استقبال نمی‌کنند. این در حالی است که کاخ سفید در مورد ملاقات نکردن مقام‌های فلسطینی با معاون رئیس‌جمهوری آمریکا هشدار داده است.

کاخ سفید گفته است آقای پنس خواهان دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی است و لغو این دیدار سازنده نخواهد بود.

قرار است آقای پنس نیمه دوم دسامبر به منطقه سفر کند. او با مقام‌های اسرائیل و مصر هم دیدار خواهد کرد.

اعتراض در دیگر کشورهای اسلامی

 به غیر از مناطق فلسطینی در کشورهای دیگر نیز تظاهراتی در مخالفت با تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا برگزار شده است.

آتش اعتراضاتی که از شامگاه چهارشنبه در کشورهای اسلامی آغاز شده بود، روز جمعه دامن کشورهای اسلامی دیگر را هم گرفت. شمار زیادی از مسلمانان در شهرهای مختلف جهان از جمله صعده، امان، استانبول، بیروت، داکا و جاکارتا علیه رویکرد خاورمیانه‌ای جدید دولت آمریکا تظاهرات کردند.

در یکی از مهم‌ترین این اعتراضات، شمار زیادی از مردم مالزی به خیابان آمده و علیه سیاست‌های آمریکا و اسرائیل شعار سر دادند. پلیس ضد شورش مالزی به سختی توانست از حمله تظاهرکنندگان خشمگین به سفارت آمریکا در موالالامپور جلوگیری کند.

در قاهره، تظاهرکنندگان علیه آقای ترامپ و اسرائیل شعار دادند و خواهان تحریم محصولات آمریکایی شدند. در امان، پایتخت اردن نیز مردم با فلسطینیان ابراز همبستگی کردند. در تهران، تظاهرکنندگان شعار "مرگ بر اسرائیل" و "مرگ بر آمریکا" سر دادند.

در اندونزی، مالزی و بنگلادش نیز تظاهراتی برگزار شده است.

 

گزارش‌ها حاکی است معترضان مصری در جریان راهپیمایی خود در برابر مسجد الازهر قاهره پرچم اسرائیل را به آتش کشیدند.

در بغداد و در شهرک صدر دهها صدها نفر که سفیر تشکیلات خودگردان فلسطین در عراق نیز در جمع آن‌ها حضور داشت، دست به تظاهرات زدند. همچنین در موصل، بصره، شهرهای استان الانبار و در برخی دیگر از شهرهای عراق نیز راهپیمایی از مساجد آغاز شده است.

مردم پاکستان هم با برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف از جمله اسلام‌آباد، کراچی، پیشاور و لاهور به تصمیم ترامپ اعتراض کردند و از وی خواستند در آن تجدیدنظر کند.

شهر چیست ؟

 

Related image

- - - 

شهرسازی چیست ؟

Image result for ‫شهرسازی چیست‬‎

- - -

معماری چیست ؟

Image result for ‫معماری چیست‬‎

Copyright © 2016. All Rights Reserved for Saabaat.Com.